grzybica

Ekonazol

Działanie leku

Ekonazol to lek wykazujący działanie grzybobójcze. Należy do pochodnych imidazolu. Jego działanie polega na hamowaniu syntezy ergosterolu, co powoduje uszkodzenie błony komórkowej grzyba oraz zwiększenie jej przepuszczalności dla substancji szkodliwych dla jego komórki. Ekonazol hamuje procesy oksydacyjne, które przejawiają się za pomocą zmian w mitochondriach, blokuje też syntezę RNA oraz białek w komórce grzyba. Lek ten działa na dermatofity, grzyby z rodzaju Candida, pleśnie oraz bakterie Nocardia minutissima. Wykazuje też działanie bakteriobójcze na bakterie Gram-dodatnie. Stosowany miejscowo szybko wnika do naskórka, a także do powierzchownych warstw skóry właściwej. Nie wykazuje prawie w ogóle działania ogólnoustrojowego.

Wskazania do zastosowania leku

Ekonazol wskazany jest w leczeniu miejscowym wszystkich rodzajów grzybic skóry oraz zakażeń mieszanych spowodowanych działaniem dermatofitów, grzybów pleśniowych oraz drożdżaków. Stosowanie leku zaleca się w przypadku grzybic rąk i stóp, grzybicy owłosionej skóry głowy, grzybcy obrębnej pachwin, łupieżu pstrego, drożdżyc skóry i paznokci, grzybiczego zapalenia ucha zewnętrznego, a także grzybic powikłanych zakażeniami bakteriami Gram-dodatnimi. W przypadku grzybicy paznokci leczenie miejscowe powinno być uzupełnione o stosowanie preparatów przeciwgrzybiczych p.o. Wskazaniem do zastosowania ekonazolu jest także grzybica sromu, pochwy i żołędzi.

Przeciwwskazania

Głównym przeciwwskazaniem do zastosowania leku ekonazol jest przede wszystkim uczulenie na którykolwiek jego składnik. Leku nie należy stosować w przypadku wypryskowego zapalenia skóry. Należy szczególnie podkreślić, iż preparaty dopochwowe mogą zmniejszać skuteczność środków antykoncepcyjnych wykonanych z lateksu. Nie zaleca się stosowania ekonazolu w I trymestrze ciąży. W przypadku II i III trymestru możliwe jest stosowanie leku tylko i wyłącznie wówczas, gdy korzyści z leczenia przewyższają potencjalne ryzyko. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety karmiące.

Dawkowanie

Ekonazol przeznaczony jest wyłącznie do leczenia miejscowego. 1% kremu należy stosować dwa razy dziennie na skórę lub na błonę śluzową, lekko wcierając. Czas leczenia jest zależny od rodzaju zakażenia. W przypadku leczenia dopochwowego należy zakładać głęboko jedną globulkę lub zawartość jednego aplikatora na noc. Dwka 50 mg powinna być stosowana przez 15 dni, natomiast dawka 150 mg – przez 3 ddni. Wskazane jest równoczesne leczenie partnerów tylko i wyłącznie w przypadku występowania u nich objawów klinicznych. W takich sytuacjach, w grzybiczym zapaleniu żołędzi prącia, należy stosować 1% kremu, raz dziennie, przez 14 dni.

Możliwe działania niepożądane

Do rzadkich działań niepożądanych związanych z przyjmowaniem leku ekonazol zalicza się objawy miejscowego podrażnienia skóry oraz błon śluzowych, a więc przede wszystkim świąd, zaczerwienienie, pieczenie oraz miejscowy odczyn alergiczny.

Preparaty na rynku polskim zawierające w swoim składzie ekonazol:

  • Gyno-Pevaryl 50
  • Gyno-Pevaryl 150
  • Pevaryl
  • Pevazol

Skuteczne leki stosowane w leczeniu grzybicy pochwy (bez recepty!)

leki na grzybicę