grzybica

Gyno-Femidazol w leczeniu grzybicy pochwy

Grzybica pochwy, nazywana także kandydozą lub drożdżycą pochwy, jest zapaleniem narządu płciowego oraz jego okolic, wywołanym przez grzyby. Grzybica pochwy okazuje się jednym z najczęściej spotykanych chorób zapalnych dotykających dróg rodnych kobiety. Szacuje się, że dotyczy ona około 40% wszystkich chorób, występujących w okolicach intymnych. Najczęściej do zapalenia dochodzi w wyniku zaburzeń odporności, które prowadzą z kolei do osłabienia organizmu, a także do zmniejszenia kwasowości pochwy poprzez redukcję pałeczek kwasu mlekowego, które w niej występują.

Zarówno sposób, jak i czas leczenia grzybicy pochwy, zależny jest od jej rodzaju, intensyfikacji objawów oraz zaawansowania infekcji. W ramach terapii zaleca się przyjmowanie leków doustnych lub dopochwowych, a także maści stosowanych miejscowo w okolicach intymnych. Do najczęściej stosowanych w ramach leczenia substancji zalicza się przede wszystkim: nystatynę, mikonazol, natamycynę, ekonazol, tiokonazol, klotrimazol, czy isokonazol. Jednym z powszechnie stosowanych w tym celu leków dopochwowych jest Gyno-Femidazol.

Skład i działanie Gyno-Femidazolu

Gyno-Femidazol jest lekiem przeciwgrzybiczym z grupy pochodnych imidazolu, przeznaczonym do stosowania miejscowego – dopochwowo. Substancją czynną leku jest mikonazol, który wykazuje skuteczne działanie przeciwgrzybicze, przede wszystkim wobec wielu gatunków drożdżaków oraz dermatofitów. Preparat wskazany jest w leczeniu grzybiczych oraz drożdżakowych zakażeń pochwy.

Przeciwwskazania do zastosowania leku

Głównym przeciwwskazaniem do zastosowania Gyno-Femidazolu jest nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Leku nie należy ponadto stosować w I trymestrze ciąży, a także w przypadku dzieci. Przeciwwskazaniem do zastosowania preparatu mogą okazać się również niektóre choroby oraz inne okoliczności. W niektórych sytuacjach konieczne jest przeprowadzenie pewnych badań kontrolnych. Niekiedy konieczna okazuje się zmiana dawkowania leku. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż substancje zawarte w preparacie mogą uszkadzać lateksowe środki antykoncepcyjne, a także zmniejszać ich skuteczność.

Możliwe działania niepożądane

Gyno-Femidazol, podobnie jak każdy lek, może powodować pewne działania niepożądane, chociaż nie występują one u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Do możliwych skutków ubocznych związanych ze stosowaniem tego leku zalicza się przede wszystkim: podrażnienia występujące w miejscu podania oraz miejscowe objawy nadwrażliwości. W przypadku pojawienia się powyższych działań niepożądanych, należy przerwać stosowanie leku i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Skuteczne leki stosowane w leczeniu grzybicy pochwy (bez recepty!)

leki na grzybicę