grzybica

Lactovaginal

O prawidłowej florze bakteryjnej pochwy można mówić wówczas, jeżeli około 96% jej składu stanowią Gram-dodatnie pałeczki z rodzaju Lactobacillus. Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do zmiany składu mikroflory pochwy. Najczęściej wymienia się antybiotykoterapię, stres, zmiany hormonalne, chemioterapię i radioterapię, a także pewne przyzwyczajenia higieniczne i seksualne. Zaburzenia związane z równowagą mikrobiologiczną pochwy mogą skutkować poważnymi stanami chorobowymi. Zaliczyć można do nich między innymi: grzybicę pochwy, waginozę bakteryjną, a także zakażenia bakteryjne pochodzące z przewodu pokarmowego.

Lactovaginal to jeden z najczęściej stosowanych probiotyków dopochwowych. Zalecany zarówno do leczenia ginekologicznego różnego rodzaju infekcji oraz upławów, a także do stosowania profilaktycznego. Charakteryzuje go niemalże natychmiastowe działanie oraz całkowite bezpieczeństwo. Lactovaginal to lek dostępny bez recepty – można go zakupić w każdej aptece.

Skuteczne leki stosowane w leczeniu grzybicy pochwy (bez recepty!)

leki na grzybicę

Zawarte w kapsułkach dopochwowych pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus rhamnosus utrzymują odpowiednie pH pochwy, co przyczynia się do zahamowania wzrostu bakterii chorobotwórczych. Ponadto, pałeczki te hamują także rozwój większości bakterii, które przyczyniają się do wywoływania zakażeń związanych z układem moczowo-płciowym. Stosowanie preparatu Lactovaginal, po wcześniejszym wdrożeniu leków przeciwgrzybiczych, przeciwbakteryjnych i przeciwrzęstkowych w ramach terapii stanów zapalnych pochwy, przyczynia sie do zmniejszenia liczby patogenów, normalizacji wydzieliny z pochwy, a także do przywrócnia prawidłowej równowagi mikrobiologicznej pochwy.

Głównym wskazaniem do zastosowania preparatu Lactovaginal jest przywrócenie lub uzupełnienie prawidłowej flory bakteryjnej pochwy w przypadku stanów zapalnych narządów płciowych, po uprzednim zastosowaniu środków przeciwbakteryjnych, przy występowaniu upławów, a także w ramach skutecznej profilaktyki.

Najlepsze efekty leczenia możliwe są w przypadku przyjmowania 1-2 kapsułek na dobę przez tydzień. W razie konieczności, leczenie można powtórzyć. Kapsułkę należy umieścić głęboko w pochwie, pamiętając przy tym o wszelkich zasadach higieny intymnej, a więc o wcześniejszym umyciu okolic intymnych oraz dokładnym umyciu rąk.

Nie zaleca się stosowania leku Lactovaginal równocześnie z innymi lekami przeciwdrobnoustrojowymi. Do wyjątków zalicza się jednal metronidazol oraz kotrimaksazol. Lactovaginal nie wpływa na skuteczność środków antykoncepcyjnych, nie przeszkadza również zajściu w ciążę. Nie ma zatem żadnych przeciwwskazań związanych z bezpiecznym uprawianiem seksu podczas terapii. Zaleca się założenie kapsułki po stosunku lub na kilka godzin przed. Ze stosunku należy jednak zrezygnować wówczas, jeżeli lek ten stosuje się leczniczo przy dodatkowej terapii antybiotykowej.