grzybica

Nystatyna

Nystatyna jest polienowym antybiotykiem, wykazującym działanie przeciwgrzybicze. Lek ten stosuje się w terapii zakażeń grzybiczych, zwłaszcza w przypadku przewodu pokarmowego, kandydozy jamy ustnej, układu moczowo-płciowego, skóry oraz gałek ocznych. Nystatyna wykorzystywana jest również w profilaktyce zakażeń grzybiczych po terapii polegającej na stosowaniu antybiotyków, wykazujących szerokie spektrum działania, a także w przypadku pacjentów chorujących na nowotwory złośliwe i czekających na operacyjne zabiegi.

Postać farmaceutyczna nystatyny

Nystatyna występuje w postaci tabletek doustnych, granulatu, z którego przygotowuje się zawiesinę ustną, a także w postaci tabletek dopochwowych.

Nystatyna w postaci tabletek dopochwowych stosowana jest w leczeniu grzybicy pochwy oraz sromu. Nie wchłania się z miejsca podania – działa wyłącznie miejscowo. Głównym przeciwwskazaniem do zastosowania leku jest nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję stanowiącą jego skład. Do ewentualnych działań niepożądanych związanych ze stosowaniem leku zalicza się przede wszystkim podrażnienie i miejscowy odczyn zapalny w postaci pieczenia, a także mogące wystąpić zaczerwienienia błony śluzowej pochwy i warg sromowych. Dawkowanie leku powinno odbywać się wedle ściśle określonych wskazań lekarza. Tabletki dopochwowe powinny być wprowadzane głęboko do pochwy, najlepiej wieczorem, tuż przed snem. Zaleca się także równoczesne leczenie partnera. W momencie wystąpienia objawów podrażnienia błony śluzowej pochwy oraz sromu, konieczne jest przerwanie leczenia i natychmiastowe skontaktowanie się z lekarzem. Lek ten może być stosowany u kobiet w ciąży, a także w okresie karmienia piersią.

Nystatyna w postaci granulatu oraz drażetek stosowana jest w przypadku kandydozy jamy ustnej, gardła oraz przewodu pokarmowego. Lek podawany jest doustnie, po posiłku. Granulat można także stosować zewnętrznie. Dawkowanie leku powinno odbywać się wedle ustaleń lekarza. Do możliwych skutków ubocznych zalicza się nudności, wymioty, biegunkę, a także uczucie podrażnienia w pochwie, choć ten objaw występuje stosunkowo rzadko.

Nystatyna występuje także w postaci pudru leczniczego, który jest stosowany w przypadku grzybiczych zakażeń skóry, tkanki podskórnej oraz wałów paznokciowych. Lek ten nie wchłania się ze skóry i błon śluzowych. Zauważa się szybką poprawę kliniczną po zastosowaniu tego leku. Głównym przeciwwskazaniem do zastosowania pudru jest nadwrażliwość na nystatynę oraz natamycynę. Do możliwych działań niepożądanych zalicza się przede wszystkim miejscowe objawy podrażnienia, a więc zaczerwienienie, pieczenie, kłucie oraz świąd w miejscu zastosowania. Ponadto, mogą się również pojawić skórne odczyny alergiczne – wówczas konieczne jest odstawienie leku. W przypadku grzybicy stóp puder powinno się wsypywać również do butów oraz skarpet. Nie wolno wdychać pudru, a ponadto należy unikać jego kontaktu z oczami. Po każdorazowym zastosowaniu leku należy umyć ręce. Nie występują przeciwwskazania do zastosowania leku u kobiet w ciąży, a także w okresie karmienia piersią.

Skuteczne leki stosowane w leczeniu grzybicy pochwy (bez recepty!)

leki na grzybicę