grzybica

Grzybica pochwy a okres

Grzybica pochwy, znana także pod nazwą drożdżycy, to choroba, która dotyka znacznej grupy kobiet. Grzyby znacznie rzadziej atakują miejsca intymne mężczyzn. Schorzenie to ma ponadto tendencję do częstych nawrotów.

Jednym z czynników inicjujących występowanie grzybicy pochwy jest działanie żeńskich hormonów, zwłaszcza estrogenów. Z przeprowadzonych badań wynika, że aż 14% kobiet zapada na tę chorobę podczas ciąży, gdyż wzmożone działanie hormonów w tym przypadku znacznie wpływa na zaburzenie kwaśności pochwy. Takie środowisko okazuje się idealne dla rozwoju grzybów i wystąpienia infekcji. Podobne zmiany mogą wystąpić także pod koniec cyklu miesiączkowego, choć sytuacja taka zdarza się znacznie rzadziej. W praktyce oznacza to, że co około 3-4 tygodnie kobiety są bardziej narażone na wystąpienie grzybicy. Ponadto, w związku z tym, że krew miesiączkowa przyczynia się do zmniejszenia kwaśności pochwy, niektóre kobiety mogą być bardziej podatne na grzybicę krótko przed wystąpieniem miesiączki, a także w czasie jej trwania.

Wiele kobiet, zwłaszcza młodych, pyta o wpływ grzybicy pochwy na miesiączkę. Podstawowe pytanie dotyczy ewentualnej możliwości jej opóźnienia w wyniku zachorowania na grzybicę pochwy. Należy zatem szczególnie podkreślić, iż schorzenie to samo z siebie nie powinno przyczynić się do opóźnienia lub nawet braku miesiączki. Najczęściej brak miesiączki spowodowany jest wystąpieniem pewnych zaburzeń hormonalnych. Niekiedy istotną przyczyną jest także stres czy nawet wzmożony wysiłek fizyczny. Grzybica pochwy nie powinna natomiast powodować opóźnienia miesiączki. Dotyczy to także leków stosowanych w ramach jej terapii. Nie mają one raczej wpływu na prawidłowość cyklu miesiączkowego. Jeżeli niepokoi nas brak miesiączki lub jej zbytnie opóźnienie, powinniśmy udać się do ginekologa i skonsultować przyczynę problemu.

Skuteczne leki stosowane w leczeniu grzybicy pochwy (bez recepty!)

leki na grzybicę