grzybica

Zapalenie pochwy

Przyczyny zapalenia pochwy i ryzyko zachorowań

Zapalenie pochwy jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości kobiecych. Może być spowodowane infekcją bakteryjną, niewłaściwą dietą, nieodpowiednią higieną, bądź przyjmowaniem leków antykoncepcyjnych. Częstą przyczyną zapalenia pochwy są jednak zakażenia bakteryjne, wirusowe, grzybicze, rzęsistkowe oraz chlamydialne. Zapalenie pochwy może wystąpić także wskutek urazów termicznych i mechanicznych. Ryzyko zachorowania na zapalenie pochwy wzrasta wraz z zaburzonym naturalnym kwaśnym środowiskiem pochwy, do którego może dojść na przykład po antybiotykoterapii. W grupie ryzyka znajdują się kobiety chore na cukrzycę, kobiety w okresie przekwitania, a także osoby otyłe.

Objawy zapalenia pochwy

Do najczęstszych objawów towarzyszących zapaleniu pochwy zalicza się przede wszystkim świąd i pieczenie w okolicach pochwy, bolesność i pieczenie sromu, zaczerwienienie pochwy oraz sromu, bolesność podczas oddawania moczu, specyficzny charakter i wygląd upławów, ból podczas stosunku, a także wydzielinę z pochwy, charakteryzującą się zmienionym, często nieprzyjemnym zapachem.

Diagnostyka, leczenie i profilaktyka

Zapalenie pochwy diagnozowane jest na podstawie przeprowadzanego badania ginekologicznego wraz z oceną bakteriologiczną wymazu z pochwy. Celem odpowiedniego leczenia zapalenia pochwy zaleca się antybiotykoterapię oraz przyjmowanie leków przeciwgrzybiczych i przeciwzapalnych. W ramach przyspieszenia odnowy środowiska pochwy stosuje się specjalne dopochwowe kapsułki, które zawierają w swoim składzie kolonie bakterii kwasu mlekowego. Zapalenie pochwy określane jest jako choroba stosunkowo łagodna i całkowicie wyleczalna, jeżeli weźmie się oczywiście pod uwagę odpowiednie leczenie. Nieleczone zapalenie pochwy może niestety doprowadzić do wielu komplikacji, zarówno miejscowych, jak i ogólnostrojowych. W związku z tym, po zaobserwowaniu objawów zapalenia pochwy, należy niezwłocznie skontaktować się z ginekologiem i rozpocząć odpowiednie leczenie. Trudne do leczenia okazuje się grzybicze zapalenie pochwy, gdyż choroba ta wykazuje tendencje do nawrotów. W ramach profilaktyki natomiast zaleca się utrzymywanie odpowiedniej higieny miejsc intymnych.

Nawracające zapalenia pochwy

Nawracające stany zapalne mogą być spowodowane obniżoną odpornością organizmu. Ryzyko nawrotu choroby zwiększają ponadto pewne choroby, jak na przykład cukrzyca, a także preferencje seksualne, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo zakażenia bakteriami. Mowa tu przede wszystkim o seksie oralnym oraz analnym. Powracające stany zapalne pochwy bardzo często dotyczą nastolatek, które dosyć wcześnie rozpoczynają życie seksualne. W niektórych przypadkach choroba ta może mieć agresywny przebieg.

Skuteczne leki stosowane w leczeniu grzybicy pochwy (bez recepty!)

leki na grzybicę